Jestem panem samego siebie

W naszym codziennym, zabieganym świecie możemy zauważyć ciągłe zmiany. Podlega im wszystko – nieważne czy mowa jest tu o atmosferze planety, danym przedmiocie czy człowieku. Przykładem niech będzie sama pogoda. Czasami jawi się ona, jako anormalna i pada śnieg, kiedy z punktu widzenia rozumu ‚nie powinien’.

Kiedy zmienia się klimat i powstają zaburzenia klimatu, pór roku – wtedy nie wróży to nic dobrego. Podobnie jest i z ludźmi.

Żyjemy w czasach kiedy klęski i nieszczęścia pojawiają się coraz częściej i w coraz to nowszych obszarach. Jednak z mojego punktu widzenia wszystko zaczyna i kończy się w nas samych. Kiedy przestajemy traktować poważnie pewne rzeczy, zmierzamy do bycia niezrównoważonymi psychicznie. Stąd już niedaleka droga do powstania kolejnych problemów.

Praktycznie każdego dnia stykamy się z rzeczami, które nie są takie jakimi powinny być. Nie powinniśmy ich zmieniać, ale się do nich przystosować. Powinniśmy jakoby płynąć z nurtem rzeki, a nie w zupełnie przeciwnym kierunku. Z kolei płynięcie w tym samym kierunku, nie oznacza, że musimy być po tej samej stronie rzeki. To my decydujemy z której jej strony będziemy podziwiać widoki.

Ludzie próbują być uczciwi; chcą być prawdziwi w tym, co robią, ale kiedy znajdują się we frustrujących sytuacjach nie potrafią sobie poradzić. Popadnięcie w irytację czy gniew nie przyniesie żadnych korzyści.

Będąc panem samego siebie dążę do panowania nad sobą nawet w najgorszych chwilach. Emocjom pozwalam płynąć. Im szybciej się pojawią, tym szybciej się wyczerpią. Nadmierne, negatywne emocje mogą zniszczyć mój immunologiczny system – jestem tego świadomy, dlatego nie walczę z nimi, a robię unik i tym samym zdobywam większą pewność siebie.

Kiedy pozwalam sobie płynąć, kiedy poddaję się przeznaczeniu – jestem przygotowany na nieprawidłowości. Nie zmieniam rzeczy, których zmienić nie jest mi dane. Wnikam za to w nie głęboko swoją świadomością i próbuję je zrozumieć nie przywiązując się do nich, albowiem wszystko ma swój kres. Bez przywiązań, jestem wyzwolony.

Rodzące się w nas przywiązania, oplatają nasze serca i umysły w taki sposób, że ciężko nam osiągnąć stan wolności. Wtedy to nie my panujemy nad sobą, lecz inni. Aby temu zapobiec trzeba zmierzyć się z tym, co stanowi problem. Przejrzenie, zrozumienie, a następnie puszczenie tego pozwala stać się wyzwolonym.

Natura nie znosi próżni. Nasz umysł działa na tej samej zasadzie. Miliony myśli przepływają, dryfują w oceanie naszej świadomości każdego dnia. Jeśli Ty nie jesteś panem dla samego siebie i swojego umysłu, będzie nim ktoś inny.

Kto taki? Wcale nie musi być to człowiek, gdyż równie dobrze może stać się tym błędne, narzucone przekonanie; niesprawiedliwe cierpienie; brak wiedzy czy podstępny duch lub inne zjawy żyjące w nieskończonym Wszechświecie razem z nami.

W swoim umyśle możemy non-stop snuć fantazje o cudownych latach, które nadejdą; o łamaniu granic lub innych ciekawych sytuacjach. Prawdą jest, że dopóki ich nie osiągniemy – zatruwają one nasze życie. Kiedy jesteś panem samego siebie masz nad tym kontrolę. Nie popadasz w skrajne oddanie władzy swej świadomości własnym, wyimaginowanym fantazjom. Nie dajesz ponieść się emocjom. Jesteś spokojny.

Jak balonik z helem wypuszczony z rąk, tak Ty powinieneś stawać się wolny każdego dnia. Nie oznacza to, że z góry należy wszystko pieprzyć, usiąść z założonymi rękoma i czekać. Tu potrzeba zmiany mentalnej każdego kolejnego dnia. Kiedy puszczasz to, co sprawia Ci przykrość albo złość, stajesz się wyzwolony. Można to porównać nawet do przebaczania winowajcy. Wymaga to ogromnej, ciągłej pracy nad własnym jestestwem, ale jest możliwe do osiągnięcia.

Poleć artykułShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+

Wszystko, co robię zobaczysz najpierw na Snapchacie: MIKEIVES.
A jeśli czujesz między nami chemię - odezwij się.
  • Zdjęcie niczego sobie, a treść jeszcze lepsza!

  • Marta Odetta

    Być panem dla samego siebie …spokój umysłu . Jak tu się nie zgodzić z Tobą;)